بازگشت به لیست مقالات » | شنبه 29 دی 1397 در ساعت 12 : 25 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

اعظم حیدری هستم مشاور مشتریان آراد کفش.

در مطلب قبل گفتیم که این روزها رقابت سنگینی در بازار کفش مشاهده میشود. یعنی تعداد فروشگاه های کفش فروشی زیاده شده است. این موضوع باعث شده بعضی از فروشگاه دارانی که امکان بازی و مبارزه با رقیبان ندارند، طعم پیروزی را هم نچشیده و کم کم خبری از دیده شدنشان نباشد.

برای فروش بیشتر باید دست به کار شد، اینکه الان هم مغازه داری مثل 20 سال پیش رفتار کند، قطعا نباید انتظار داشته باشد که مردمی که این روزها بسیار آگاه تر و با اطلاع تر از قبل شده اند، برای خرید به سراغ او بروند!!

اینترنت و فضای مجازی تمام دنیا را تبدیل به یک دهکده ای کرده است که هر فردی در هر گوشه از کره زمین میتواند به راحتی از تمام پیشرفت ها، دستاورد ها و اختراعات، مد و غیره در جهان بروز آگاه شود.

شاید تا همین 20-30 سال پیش کسی که مغازه کفش فروشی ای باز میکرد، بدون هیچ تخصص و دانش روانشناسی، انسان شناسی یا فروش، به تنهایی دکور فروشگاه را میچید و شروع میکرد به فروختن اجناسش.

آیا فکرش را میکرد که روزی برسد که حتی در سیستم نورپردازی فروشگاهش از متخصصان دکوراسیونی بهره بگیرد که دانش معماری و روانشناسی و غیره را در رنگ و زاویه و شدت نور تلفیق کنند؟!

-        اهمیت چیدمان دکور و اجناس

-        اهمیت نور پردازی ویترین و فضای باز فروشگاه

-        اهمیت تخصص و اعتبار فروشنده

-        اهمیت محل نشستن مشتری

-        اهمیت رنگ غالب فروشگاه

و مواردی این چنینی، شاید برای خیلی از فروشگاه های کفش فروشی غیر قابل باور بود.

اما کسی که این روزها موفق به فروش بیشتر میشود، نه تنها این موارد گفته شده، بلکه بسیاری از نکات ریز دیگر را در نظر میگیرد.

نگویید فلان جوان آمده و یک مغازه، یک کانال تلگرام یا سایت فروشگاهی راه اندازی کرده و بدون هیچ سابقه ای در این صنف، خیلی بیشتر از ما میفروشد، پس لابد از جن و پریان کمک میگیرد!

شما هم باید نقاط ضعف و قدرت کار خود را بررسی، آن را تجزیه تحلیل کنید و مواردی را حذف یا اضافه نمایید.

باید قبول کنید که مشتری امروزی از بسیاری از امور ریز و درشت آگاه هست، قبول کنید که مشتری مهم است، قبول کنید که میخواهید به فروش بالاتر برسید.

ببینید چه چیزی برای مشتریان شما مهم است آن را در فروشگاه خود بررسی کنید.

من به فروشگاه دارانی که برای مشاوره کسب و کارشان به دفتر آراد کفش می آیند میگویم، انقدر نگویید بازار ضعیف و کساد است و بخاطر این ما نخواهیم توانست اجناس مان را بفروشیم.

نمیگویم نوسانات قیمت و کسادی یا رونق بازار هیچ تاثیری در فروش فروشگاه داران ندارد، البته که دارد. ولی از آنجا که بهتر کردن وضعیت درآمدی مردم و ثبات قیمت بازار از عهده ما خارج است، پس تسلیم شدن یعنی شکست خودمان.

در همین وضعیت بازار و گرانی اجناس است که خانواده های زیادی برای خودشان یا کودکانشان کفش و لباس هایی گران قیمت و شیک خریداری میکنند.

در همین وضعیت کسادی بازار است که میبینیم فروشندگان مجازی و واقعی زیادی هستند که در روز چندین میلیون تومان کیف و کفش میفروشند.

بنابراین با در نظر گرفتن خواسته های مشتریانی که امروزه خیلی باهوش شده اند شما هم خواهید توانست با رضایت و خشنودی کامل آن ها، اجناس تان را به فروش برسانید.

گفتیم که بررسی کنیم که مشکل کار کجاست.

-        مشتری اصلا به سراغ ما نمی آید؟

-        مشتری کم می آید سمت ما؟

-        مشتری وقتی می آید سراغ ما خیلی بی میل است؟

-        مشتری می آید ولی نمیتواند انتخاب کند؟

-        مشتری می آید و انتخاب میکند ولی در نهایت خرید نمیکند؟

-        مشتری از خریدی که کرده رضایت کافی ندارد؟

 

 

فروشنده باشید نه صرفا فروشگاه دار

در مطالب بعد با ما همراه باشید...

 

10 / 10
از 1 کاربر
ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :